Motocykl dla osoby z prawem jazdy A2 – jaki model wybrać?

Dla wielu młodych osób jazda własnym motocyklem jest spełnieniem marzeń. Realizacja tego celu nie jest trudna — obecnie do prowadzenia niektórych jednośladów wystarczy prawo jazdy kategorii A2. Jak jednak wybrać pojazd, który będzie idealny dla posiadacza takiego dokumentu? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jaki motocykl najlepiej wybrać posiadając prawo jazdy kategorii A2?

Kto może otrzymać prawo jazdy kategorii A2?

Jak czytamy na stronie Top 10 motocykli na prawo jazdy A2, dokument tej kategorii pojawił się w polskim ustawodawstwie stosunkowo niedawno. Mogą otrzymać go osoby, które mają co najmniej 18 lat. Jego posiadanie jest warunkiem starania się o wcześniejsze — przed ukończeniem 24. roku życia — uzyskanie „pełnego” prawa jazdy kategorii A.

Jakie motocykle mogą prowadzić osoby z prawem jazdy kategorii A2?

Jak podają fachowcy z serwisu motocyklisci-rns.pl, prawo jazdy kategorii A2 ma pewne ograniczenia. Uprawnia ono do poruszania się jedynie:

  • motocyklami o maksymalnej mocy silnika 35 kW (o ile jej stosunek do masy własnej wynosi nie więcej niż 0,2 kW/kg);
  • motocyklami trójkołowymi o maksymalnej mocy silnika 15 kW;
  • wszystkimi pojazdami, które dozwolone są w kategorii AM (w praktyce zapis ten dotyczy motorowerów).

Wymienione jednoślady mogą być połączone z przyczepami.

Jakie motocykle są dostępne na rynku dla posiadaczy prawa jazdy kategorii A2?

Jak wygląda rynek motocykli dla osób z prawem jazdy kategorii A2?

Wiele osób, starających się o prawo jazdy kategorii A2, obawia się, że oferta motocykli, które odpowiadają opisanym wyżej wymogom, jest ograniczona. Nie jest to jednak prawda — każda szanująca się firma, działająca w tej branży, produkuje modele, które są dostosowane do tych regulacji. Motocykle te można przy tym podzielić na trzy podstawowe typy: turystyczne, sportowe oraz off-road.

Jak wybrać turystyczny motocykl dla osoby z prawem jazdy A2?

Cechą charakterystyczną motocykli turystycznych są pojemne kufry (pozwalające na zabranie w podróż wszystkich potrzebnych rzeczy) oraz wygodne siedzisko. Wymogi takie spełnia na przykład Suzuki V-Strom 650, który zapewnia przy tym dobrą ochronę przed wiatrem (dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu osłon). Model ten ma również duży zbiornik paliwa, świetnie sprawdzi się więc w długich trasach.

Sportowy motocykl A2 – jakie powinien mieć cechy?

Motocykle sportowe muszą pozwalać na dynamiczną jazdę — z zasady ich siedziska nie są więc tak wygodne, jak w analogicznych pojazdach turystycznych. Mniejszy jest też zwykle zbiornik paliwa. Wśród modeli, polecanych osobom z prawem jazdy kategorii A2, wyróżniają się te, zaprojektowane przez Kawasaki: Ninja 650 oraz Ninja 400. Osoby, które lubią pojazdy szybkie i stylowe, mogą natomiast wybrać Kawasaki W800, wzorowany na klasycznych motocyklach z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Jakie cechy powinien posiadać sportowy motocykl dla kierowców z prawem jazdy A2?

Motor off-road dla osoby z prawem jazdy A2 – jaki model wybrać?

Motocykle off-road to pojazdy przeznaczone do poruszania się w trudnym terenie. Cechuje je mocna budowa oraz elastyczne zawieszenie. Ważnym elementem ich konstrukcji jest też opona z wyraźnym bieżnikiem. Wśród modeli pojazdów tego typu, które można z czystym sumieniem polecić osobom z prawem jazdy kategorii A2, wyróżnia się BMW G650GS – motocykl o silniku, generującym dokładnie 35 kW, a przy tym bardzo oszczędnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *