Przyczyny i konsekwencje wypadków drogowych

Niestety, należy stwierdzić,że wraz ze wzrostem liczby pojazdów na drogach, wzrasta także poziom wypadkowości. Zdarza się to także kierowcom doświadczonym,którzy wykazują duże obycie w przepisach prawa o ruchu drogowym. Dobrym tego przykładem może być wypadek taksówki. Czasami wypadki zdarzają się w miejscach, określanych jako odludne. Wtedy to pomoc drogowa sprawdzi się najlepiej. Analizując policyjne statystyki można dojść do wniosku,że od lat wypadkowość kształtuje się na stałym, jednym z najwyższych w Europie poziomie. Niestety kierujący nie chcą przyznać,że najczęściej powodem zdarzenia jest nadmierna prędkość.

Konsekwencje wypadków drogowych

Wiele osób zapomina ponadto o tym,że wypadki to nie tylko koszty napraw, czy sankcje karne dla sprawców. Z ekonomicznego punktu widzenia jeżeli co roku około 200 tysięcy obywateli zostaje rannych w zdarzeniach drogowych, a średnio 4,5 tysiąca ginie, są to olbrzymie koszty. I mowa tutaj nie tylko o aspekcie odszkodowań dla ofiar. Przede wszystkim można mówić tutaj o poniesionych kosztach, z tytułu niemożności kontynuowania zatrudnienia. Nierzadko zdarza się, że ofiara na długi czas, lub na zawsze musi zawiesić swoją działalność zawodową. Kolejnym problemem są koszta procesów sądowych, a także ich nie zawsze korzystne dla poszkodowanych rozstrzygnięcia. Procesy toczą się długo. Ubezpieczyciele często zwlekają z wypłatą należnych kwot. Podobnie rzecz wygląda, kiedy sprawa trafia do sądu z powództwa cywilnego. Różne okoliczności determinują stopień i wysokość, ewentualnie zasądzonego świadczenia, w postaci na przykład dożywotniej renty. Są to jednak zdarzenia rzadkie. Warto także pamiętać o poniesionych kosztach psychicznych. Rehabilitacja, choć długa i mozolna, niejednokrotnie przynosi rezultaty niewspółmiernie małe do oczekiwanych. Pogarsza to stanowczo zdrowie psychiczne poszkodowanych. W rezultacie dochodzi do konieczności całkowitej reorganizacji życia.

Najczęstsze błędy kierowców

Wydaje się ,że jednym z głównych problemów jest tutaj ogólnie rozumiany brak kultury jazdy. Zjawisko to dobrze ukazać można na przykładzie agresji drogowej. Chodzi tutaj o nagłe, nieuprawnione manewry wyprzedzania. Innym przykładem jest wzajemne zajeżdżanie drogi. Trudno mówić o jakichś uogólnionych zjawiskach dotyczących prędkości. Jednak najczęściej przekraczają ją w sposób znaczny młodzi mężczyźni, legitymujący się stosunkowo krótkim okresem posiadania uprawnień do kierowania. Wynikać to może z adekwatnej do wieku chęci zaimponowania otoczeniu społecznemu. Niestety wyobraźnia ludzi młodych w aspekcie, konsekwencji jest dość niska. Dalej do przyczyn wypadków zaliczyć można nadmierną wiarę we własne umiejętności. Charakteryzuje się to wykonywaniem manewrów, obarczonych dużym stopniem wystąpienia niepowodzenia. Na przykład może to być zbyt ostre wchodzenie w zakręty. Tego rodzaju praktyki mogą zakończyć się tragicznym w skutkach kontaktem, z elementami okalającym drogę na przykład drzewami.

samochód wypadł z drogi

Wizytówka do pomocy drogowej

Nawet jeżeli uważamy, że jeździmy bezpiecznie, warto posiadać w swoim samochodzie wizytówkę do pomocy drogowej, która pomoże nam podczas kolizji, czy też w sytuacji gdy nasz samochód odmówi posłuszeństwa. Wcześniej należy jednak porównać kilka firm w okolicy, aby przekonać się, który wybór będzie najkorzystniejszy. Przykładowo wybierając się w okolice Wrocławia możemy wyszukać tamtejsze przedsiębiorstwa takie jak Pomoc Drogowa Wrocław 24h Dariusz Kohl; ul. Świętego Wincentego 25, 50-252 Wrocław; Tel: 601 703 320, sprawdzić liczbę i jakość wystawionych tej firmie opinii, a także obejrzeć stronę internetową http://pomoc-drogowa24.eu, w celu znalezienia szczegółowych informacji. Jest to bardzo ważne, gdyż w sytuacji awarii możemy zadziałać szybko i nie musimy już tracić czasu na szukanie lokalnego wynajmu autolawet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *