Licencja transportowa dla każdej firmy

W Polsce działa bardzo wiele firm, które zajmują się transportem międzynarodowym. Każda z tych firm kiedyś musiała przejść dokładny proces weryfikacji tego, czy powinny dostać licencję na pracę w trybie międzynarodowym. Proces ten jest znacznie bardziej złożony niż załatwianie pozwolenia na przewozy w granicach kraju. Licencja na transport międzynarodowy jest udzielana dopiero po tym jak przejdzie się tę wieloetapową weryfikację w swoim kraju. Tylko organy rządowe w kraju w którym działa dana firma transportowa, mają wydawanie licencji transportowej na swojej liście praw i obowiązków.

icencja na transport międzynarodowyJak zdobyć licencję transportową?

Starając się o coś takiego jak licencja na transport międzynarodowy, należy złożyć wniosek do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD). To właśnie ten organ rządowy zajmuje się przetwarzaniem oraz akceptacją lub odrzucaniem wniosków o licencję transportową. Jednakże sam etap składania wniosku musi być poprzedzony długim okresem, w trakcie którego konieczne jest zebranie odpowiedniej dokumentacji, która stanowi obowiązkowy załącznik do wniosku.
Wśród tej dokumentacji na pewno musi znaleźć się zezwolenie wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Ten dokument można otrzymać z Biura ds. Transportu Międzynarodowego. Kolejnym dokumentem, który trzeba załączyć do wniosku o wydawanie licencji, jest certyfikat kompetencji zawodowej przewoźnika. Oprócz tych dwóch dokumentów, należy także zdobyć zaświadczenia, które przedstawiają sytuację finansową firmy przewozowej, a także świadczą o nieskazitelnej reputacji. Na koniec, trzeba zadbać o to, aby sprawdzić, czy dokumentacja nie zawiera żadnych błędów lub nieścisłości. Są one najczęstszym powodem odrzucenia wniosku wśród tych osób, które starają się o coś takiego jak licencja transportowa.

Koszt licencji transportowej

Licencja transportowa to też dosyć duży wydatek. Cena za wydanie licencji transportowej, oraz jej wypisów, które musi otrzymać każdy kierowca pracujący w danej firmie przewozowej, zależy od tego na jak długo chcemy otrzymać licencję oraz ile kopii wypisów potrzebujemy. Za 5 lat ważnej licencji zapłacić należy 4000 złotych, plus do tego każdy z wypisów dla kierowców kosztuje 440 złotych. Istnieje też możliwość nabycie licencji na 10 lat, co oznacza wydatek 8000 złotych, przy czym opłata za pojedynczy wypis z licencji wzrasta do 880 złotych.

licencja transportowa
Jako, że zdobywanie wszystkich dokumentacji do licencji transportowej również może wiązać się z dosyć znacznymi wydatkami, warto jest zadbać o to, że nasze pieniądze nie będą wydane na marne. Dlatego też niekiedy lepiej jest skorzystać z jednej z wielu firm, która specjalizuje się w niesieniu pomocy podczas procesu jakim jest wydawanie licencji. Ich doświadczenie oraz szczegółowa wiedza na temat wszelkich przepisów prawnych związanych z transportem międzynarodowym na pewno zagwarantuje, że nasz wniosek o licencję transportową zostanie zaakceptowany. Dzięki takiemu wsparciu każda firma transportowa na pewno zdobędzie swoją licencję na transport międzynarodowy, tym samym poszerzając zakres swojej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *