Licencja transportowa dla każdej firmy

W Polsce działa bardzo wiele firm, które zajmują się transportem międzynarodowym. Każda z tych firm kiedyś musiała przejść dokładny proces weryfikacji tego, czy powinny dostać licencję na pracę w trybie międzynarodowym. Proces ten jest znacznie bardziej złożony niż załatwianie pozwolenia na przewozy w granicach kraju. Licencja na transport międzynarodowy jest udzielana dopiero po tym jak przejdzie się tę wieloetapową weryfikację w swoim kraju. Tylko organy rządowe w kraju w którym działa dana firma transportowa, mają wydawanie licencji transportowej na swojej liście praw i obowiązków.

icencja na transport międzynarodowyJak zdobyć licencję transportową?

Starając się o coś takiego jak licencja na transport międzynarodowy, należy złożyć wniosek do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD). To właśnie ten organ rządowy zajmuje się przetwarzaniem oraz akceptacją lub odrzucaniem wniosków o licencję transportową. Jednakże sam etap składania wniosku musi być poprzedzony długim okresem, w trakcie którego konieczne jest zebranie odpowiedniej dokumentacji, która stanowi obowiązkowy załącznik do wniosku.
Wśród tej dokumentacji na pewno musi znaleźć się zezwolenie wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Ten dokument można otrzymać z Biura ds. Transportu Międzynarodowego. Kolejnym dokumentem, który trzeba załączyć do wniosku o wydawanie licencji, jest certyfikat kompetencji zawodowej przewoźnika. Oprócz tych dwóch dokumentów, należy także zdobyć zaświadczenia, które przedstawiają sytuację finansową firmy przewozowej, a także świadczą o nieskazitelnej reputacji. Na koniec, trzeba zadbać o to, aby sprawdzić, czy dokumentacja nie zawiera żadnych błędów lub nieścisłości. Są one najczęstszym powodem odrzucenia wniosku wśród tych osób, które starają się o coś takiego jak licencja transportowa.

Koszt licencji transportowej

Licencja transportowa to też dosyć duży wydatek. Cena za wydanie licencji transportowej, oraz jej wypisów, które musi otrzymać każdy kierowca pracujący w danej firmie przewozowej, zależy od tego na jak długo chcemy otrzymać licencję oraz ile kopii wypisów potrzebujemy. Za 5 lat ważnej licencji zapłacić należy 4000 złotych, plus do tego każdy z wypisów dla kierowców kosztuje 440 złotych. Istnieje też możliwość nabycie licencji na 10 lat, co oznacza wydatek 8000 złotych, przy czym opłata za pojedynczy wypis z licencji wzrasta do 880 złotych.

licencja transportowa
Jako, że zdobywanie wszystkich dokumentacji do licencji transportowej również może wiązać się z dosyć znacznymi wydatkami, warto jest zadbać o to, że nasze pieniądze nie będą wydane na marne. Dlatego też niekiedy lepiej jest skorzystać z jednej z wielu firm, która specjalizuje się w niesieniu pomocy podczas procesu jakim jest wydawanie licencji. Ich doświadczenie oraz szczegółowa wiedza na temat wszelkich przepisów prawnych związanych z transportem międzynarodowym na pewno zagwarantuje, że nasz wniosek o licencję transportową zostanie zaakceptowany. Dzięki takiemu wsparciu każda firma transportowa na pewno zdobędzie swoją licencję na transport międzynarodowy, tym samym poszerzając zakres swojej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *