Holowanie samochodu — co musisz o tym wiedzieć?

Często podróżujesz samochodem na długich trasach? Obawiasz się stresujących sytuacji na drodze takich jak na przykład nagła awaria pojazdu? To prawda, że może się ona przytrafić każdemu kierowcy. Z kolei Ty możesz szczędzić sobie stresu, przygotowując się wcześniej na takie wydarzenie. Zdobądź wiedzę o tym, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem holować samochód, czy warto dzwonić po pomoc drogową i od czego zależy cena tej usługi.

Czy warto skorzystać z pomocy drogowej w holowaniu samochodu?

Dlaczego warto powierzyć holowanie auta pomocy drogowej?

Pomoc drogową warto wezwać, gdy zależy Ci na sprawnym i profesjonalnym odholowaniu pojazdu. Dzięki temu unikniesz wielu zmartwień co do tego, czy poradzisz sobie z holowaniem auta na linie. To wygodne rozwiązanie dla każdego kierowcy. Prowadzisz samochód ciężarowy? Tym bardziej zadzwoń po pomoc drogową, bo często do holowania tego typu pojazdów potrzeba specjalistycznego sprzętu. W razie awarii na drodze pomoże Ci też mobilny serwis TIR. Tego rodzaju wsparcie zapewnia kierowcom coraz więcej firm świadczących pomoc drogową. Jeśli chodzi o mobilny serwis – Wrocław to tylko jedno z wielu miast w województwie dolnośląskim, na terenie którego działa Pomoc Drogowa Jarex oferująca szybki dojazd na miejsce awarii 24h/7 dni w tygodniu i wymianę opon.

Jak holować samochód zgodnie z prawem?

Kodeks drogowy pozwala na holowanie pojazdów. Chcąc holować auto zgodnie z prawem, trzeba mieć linkę holowniczą — oznaczoną na przemian białymi i czerwonymi pasami albo chorągiewką zawieszoną na środku, w kolorze żółtym lub czerwonym. Linka musi być odpowiednio naciągnięta. Warto też pamiętać o zachowaniu określonej odległości między pojazdami. Holując auto na sztywnym holu, odległość ta powinna wynosić maksymalnie 3 m. Przy holu giętkim — od 4 do 6 m. Ważną kwestią jest dopuszczalna prędkość pojazdu holującego – 30 km/h na obszarze zabudowanym, a 60 km/h poza nim.

Jak zgodnie z prawem holować pojazd?

Bezpieczne holowanie auta — jakich zasad trzeba przestrzegać?

Przy holowaniu samochodu warto zachować ostrożność i pamiętać o tym, że nie można holować auta z niesprawnym układem kierowniczym. W roli kierowcy pojazdu holowanego sprawdzi się osoba z większym doświadczeniem za kierownicą. Z tyłu po lewej stronie tego pojazdu trzeba umieścić trójkąt ostrzegawczy, a w razie złej widoczności — włączyć światła pozycyjne. Z kolei auto holujące powinno mieć włączone światła mijania.

Holowanie auta — gdzie można, a gdzie nie?

Na drodze ekspresowej możesz holować samochód przy zachowaniu odpowiedniej prędkości. Jeśli chodzi o autostradę — tu sytuacja przedstawia się inaczej. Można holować samochód, ale tylko z pomocą pojazdu przeznaczonego do holowania i tylko do zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych znajdującego się jak najbliżej. Alternatywę stanowi laweta — na lawecie pojazd może jechać po całej długości autostrady.

Holowanie auta na lawecie — jaki jest koszt?

Koszt holowania auta na lawecie zależy od rozmiarów holowanego pojazdu i jego stanu technicznego, ale nie tylko. Na cenę wpływa też miejsce, w którym znajduje się pojazd i długość trasy holowania. Koszt usługi holowania samochodu zależy od zakresu prac, jakie pomoc drogowa wykonuje na miejscu i miasta, w którym świadczy usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Holowanie samochodu — co musisz o tym wiedzieć?”